Basur (Hemoroid)

Anasayfa » Basur (Hemoroid)

HEMOROİD(BASUR)

   Hemoroid anal kanalda bulunan,atardamar,toplardamar kas ve yumuşak dokudan meydana gelen yastıkçıklardır. Normalde tüm insanlarda bulunan ve büyük abdest ve gaz çıkarılmasının kontrolünde rol alan yapılardır.
Hemoroidler yerleştiği bölgeye göre dış hemoroid ve iç hemoroid olarak sınıflandırılabilir.Anal kanalda dişli çizgi(Dentate line) altında kalan hemoroidler dış, dişli çizgi üzerinde yerleşimli hemoroidlere ise iç hemoroid denilir.

1-DIŞ HEMOROİDLER: Dış hemoroidlerin üzeri deri ile kaplıdır ve bu bölgede yani dişli çizginin alt kısmında kalan alanda çok hassas sinir uçları olduğundan dolayı genellikle hassas ve ağrılıdr. Özellikle içerisinde kan pıhtısı oluştuğunda ki buna tromboze hemoroid denilir,oldukça ağrılı ve daha önce farkedilmeyen bir şişlik hissedilir. Hasta genellikle dış hemoroidler tromboze olunca doktora başvurur. Bunun dışında dış hemoroidler genellikle belirti vermez ve çoğu zaman özel bir tedavi gerektirmez.

2-İÇ HEMOROİDLER:Anal kanalda dişli çizginin üzerinde yerleşimlidir. Üzeri ağrı hissi olmayan mukoza denilen barasak iç yüzeyini döşeyen yapı ile kaplıdır. İç hemoroidler kanama,makattan dışarı sarkma,ülserleşme ve ağrı şikayetlerine sebeb olabilirler.
Çoğunlukla iç ve dış hemoroidler beraber olarak görülürler ve ağrı çok beklenen bir bulgu değildir. Ağrı ancak dış hemoroitlerde kan pıhtılaşması veya iç hemoroidlerin ilerleyerek makattan sarkıp ağrılı bölgeye doğru uzaması sonucunda meydana gelir. Çok şiddetli ağrıda hemoroidle beraber makat çatlağı ve makatta meydana gelebilecek olan apseler göz önünde bulundurulmalıdır.
Çoğu hastada belirti vermeyen hemoroid pakelerinin alınması hastanın şikayetlerini geçirmeyecektir. Bu sebeble belirtilere sebeb olan asıl şikayet bulunmalı ve nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Gereğinden fazla yapılan her işlem veya cerrahi tedavi şikayetlerin dahada artmasına sebeb olabilir.

⦁ 1.Derece Hemoroid: Anal kanalda bir çıkıntı-kabarıklık halinde bulunur.Belirti vermeden farkedilmezler.

⦁ 2.Derece Hemoroid: Anal kanaldaki hemoroid memesi özellikle ıkınmakla zaman-zaman anal kanaldan sarkar. Ancak kendiliğinden tekrar yerine gider.

⦁3. Derece Hemoroid: Hemoroid memesi anal kanaldan dışarı sarkar ve kendiliğinden içeri gitmez. Hastalar elleri ile tekrar yerine göndererek düzeltirler.

⦁ 4.Derece Hemoroid: Anal kanaldan devamlı sarkık pozisyonda dururlar ve dolaşımı bozularak boğulabilir(strangulasyon) ve ciddi ağrı ve komplikasyonlar oluşturabilirler.

3-MİX HEMOROİDLER: Dış ve iç hemorodilerin beraber görülmesidir.

4-DOĞUM SONRASI HEMOROİDLER: Genellikle doğumda yapılan zorlu ıkınmalar sonucu makattan dışarı sarkan hemoroid yastıkçıkları sebebi ile meydana gelir ve hemoroidin boğulması tromboze olması sık görülen bulgulardır ve şiddetli ağrılara yol açabilir.

5-REKTAL VARİSLER: Portal hipertansiyona bağlı oluşabilen varislerdir.

TEDAVİ

AMELİYATSIZ TEDAVİ

Kanamaya sebeb olan 1. ve 2. derece hemorodilerin tedavisinde kullanılır.

⦁ Diyetle alınan lif miktarını artırmak
⦁ Yeterli miktarda su içmek
⦁ Yemek yeme ve dışkılama saatlerinin düzenli olması
⦁ Her seferinde 10-15 dakikayı geçmeyen ılık suya oturma banyosu

Amaç yumuşak dışkılamayı sağlamaktır.DİKKAT: Kabızlık kadar ishalde hemoroid şikayetlerini artırmaktadır.

İLAÇ TEDAVİSİ:
Bir takım damar yapısını güçlendirici ilaçlar ve çeşitli pomatlar yardımcı tedavi olarak kullanılabilmesine rağmen etkinlikleri yeteri düzeyde ispatlanamamıştır.
Ilık oturma banyosunun çoğu hastada ilaçlardan daha etkili olduğu anlaşılmıştır.!!!

OFİS TEDAVİLERİ

Lastik Band Ligasyonu: Özellikle 1. ve 2. derece ve bazı 3. derece hemoroidlerin tedavisinde, Amerika başta olmak üzere dünyada en sık kullanılan tedavi yöntemidir.Hemoroid yastıkçığının vakumla emilerek dip kısmına lastik halka konulup sarkmışveya kanayan basurun boğularak kan dolaşımının bozulmasına ve bir hafta on gün içerisinde dökülerek iyileşmesini sağlar hemoroid memesi döküldüğü zaman bir miktar kanama olabilir nadiren daha fazla kanama olduğuda bildirilmiştir.

Scleroterapi: Hemorid memesinin içine enjekte edilen bir takım maddelerle kurutulması esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. 1. ve 2. Derece bazı hemoroidlerin tedavisinde kullanılır.Lastik band ligasyonu kadar etkili değildir.

Infrared fotokoogulasyon: Hemoroid memesinin ısı ile yakılması işlemidir.Yakma tedavileri arasında en popüler olanıdır. Halk arasında LASER tedavisi olarakta bilinir. 1. ve 2. derece hemoroidlerin tedavisinde kullanılır.Diğer yöntemlerden daha pahalı bir yöntemdir

Laser Tedavisi: Hemoroid memesine gelen damarların laser enerjisi ile yakılarak yapıştırılması esasına dayanır 1-2- derece ve bazı 3. derece hemoroidlerde kullanılabilir

LASER TEDAVİSİ MUCİZE VE TAMAMEN ZARARSIZ BİR YÖNTEM DEĞİLDİR.!!!

Her hastada kullanılamaz.Hemoroidin derecesi ve diğer komplikasyonlara göre doktorunuz en iyi tedavi yöntemini seçecektir.

Kryoterapi: Hemoroid pakesinin dondurularak tedavi edildiği bir yöntem olmakla beraber,bir çok yan etkisi nedeni ile günümüzde terkedilmiş bir yöntemdir.

CERRAHİ TEDAVİ

KLASİK AMELİYAT TEKNİKLERİ

Hemoroid memesinin makas,bistüri,koter vb cihaz ve aletlerle çıkarılması esasına dayanır.Usulüne uygun yapılan ameliyatta ağrı sanıldığı kadar fazla olmamaktadır.

 ***Uzun dönem sonuçları halen çoğu yöntemden üstündür***

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.