KIL DÖNMESİ (Pilonidal Sinüs)

Anasayfa » KIL DÖNMESİ (Pilonidal Sinüs)

KIL DÖNMESİ

Pilonidal sinüs,kıl kökü kisti,kıl dönmesi olarakta bilinen vücudun her yerinde görülebilmekle beraber özellikle kuyruk sokumunda sıklıkla görülen bir hastalıktır ve kıl dönmesi hastalığı denildiğinde ilk akla gelen  kuyruk sokumunda oluşandır.

Hastalığın ortaya çıkmasında   doğumsal ve edinsel bir çok görüş mevcuttur. Ancak edinsel olduğu konusundaki görüşler daha çok kabul görmektedir. Enseden,sırttan veya kuyruk sokumu bölgesinden dökülen kılların ciltten içeri girerek burada birikerek meydana getirdiği kistler,kanallar ve iltahapla seyreden ve bu kanalcıkların cilde açılarak ağrı akıntı ve rahatsızlık hissi oluşturan zaman zaman akıntı,kanama ile belirti veren bir durumdur. Doğumsal ve ailesel özellikler arasında özellikle vücudunda kıl yoğunluğu fazla olan kişilerde daha fazla görüldüğü bir gerçektir.

KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR

15-25 yaş arası en sık görüldüğü yaş grubudur

Erkeklerde, kadınlara oranla , 3 kat daha fazla görülür.

Kilolu olanlarda daha sıktır

Uzun süre oturarak çalışması gereken kişilerde daha sıktır

Aşırı kıllı vücut yapısı olanlarda daha fazla görülür

BELİRTİLERİ NELERDİR

Kuyruk sokumunda akıntı,ağrı

Kanama

Kızarıklık,şişlik,iltahap

Kuyruk sokumunda delikler ve bu deliklerde dışarı sarkan kıllar

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Kıl dönmesinin tedavisinde kristalize fenol,gümüş nitrat gibi cerrahi dışı yöntemler ile cerrahi olarak kıl kistinin çıkarılması ve yaranın açık bırakılması veya dikişle doğrudan veya fleb dediğimiz yöntemlerle kapatılması söz konusudur.

BU YÖNTEMLERİN HİÇ BİRİ MUCİZE TEDAVİ YÖNTEMİ DEĞİLDİR…!

HASTANIN YAPTIĞI İŞ

HASTALIĞIN İYİLEŞMESİ İÇİN AYIRABİLECEĞİ ZAMAN(izin ve rapor kulanabilme durumu)

HASTALIĞIN BASİT VEYA KARMAŞIK(komplike) OLMASI

İLTAHAPLI OLUP OLMAMASI

NÜKS HASTALIK OLMASI

Gibi bir çok nedene bağlı olarak yapılacak değerlendirmelerle hastanın ihtiyacı ve hekimin hastanın durumu ve hastalığın aşamasına göre vereceği kararla başarı elde etmek mümkündür.Hiç bir hasta birbirinin aynı değildir. Tıpta her zaman geçerli olan hastalık yoktur hasta vardır,düsturuna uyularak en iyi tedavi yöntemi seçilir.

Komplike olmuş kıl dönmesinde microsinüsektomi uygulanamayacağı gibi başlangıç aşamasındaki sınırlı bir hastalıktada gereksiz doku çıkarılmasına ve fleb yöntemine ihtiyaç olmayabilir. Veya devamlı oturarak çalışan ve erken zamanda işe dönmesi gereken hastalarda dikişli ameliyatlar uygun olmayabilir. Apse varlığında kapalı ameliyat isteği varsa ; önce absenin boşaltılıp iltahap tamamen gerileyince  kalıcı ameliyatın yapılması uygun olur.

Açık ,kapalı, fleb yöntemi,,mikrosinüsektomi,fenol,gümüş nitrat ve benzeri tüm güncel tedaviler tarafımdan uygulanmakla beraber saydığımız sebeblerle gerekli değerlendirilmeler yapılarak en uygun tedavi yöntemi seçilerek tedavinizi yaptırabilirsiniz.

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.