Laparaskopik Safra Kesesi

Anasayfa » Laparaskopik Safra Kesesi

SAFRA KESESİ TAŞLARI ve KAPALI AMELİYATI

Safra kesesi karaciğerin alt yüzüne yapışık olan ve karaciğer tarafından üretilen safrayı depolayan bir organdır. Safra ise yağlı gıdaların sindiriminde yardımcı karaciğer salgısıdır.Yağlı gıdalar yediğimiz zaman safra kesesi kasılıp büzülerek içindeki safrayı barsağa akıtır ve yağlı gıdaların parçalanarak sindirimine ve vücuttan emilimine yardımcı olur.

Safra kesesinin en çok görülen hastalığı, safra kesesi çamuru ve safra kesesi taşlarıdır. Safra kesesi taşları nelere bağlı oluşur ve kimlerde daha sık görülür;

 • İleri yaş
 • Kadın cinsiyet
 • Şişmanlık
 • Şeker hastalığı
 • Hızlı kilo kaybı
 • Barsak emilim bozuklukları
 • Aile hikayesi
 • Bazı kan hastalıkarı
 • İlaç kullanımı(Kadınlık hormonu,kollesterol ilaçları, vb)
 • Uzun süre ağızdan beslenememe ve damaryolu ile beslenme
 • Gebelik

SAFRA KESESİ HASTALIĞINI BELİRTİLERİ NELERDİR

Safra kesesi taşı nedeni ile safra kesesinde iltahap, ağrı, hazımsızlık şişkinlik,sırta ve sağ omuza vuran ağrılar,mide ağrısı gibi şikayetler oluşabilir ve safra yetleri mide şikayetleri ile karışabilir.Bu tür şikayetler ile tedavi alıp zaman zaman hastaneye başvuran hastalarda safra kesesinde taş varsa tedavisi cerrahidir. Herhangi bir şikayeti olmayan ve yapılan tetkikler sonucunda tesadüfen safra taşı saptanan hastalara acil cerrahi veya tedavi gerekmez ,ancak zaman içinde bu taşlara bağlı rahatsızlık ve belirtiler ortaya çıkarsa tedavi gerekir. Herhangi bir belirti olmasada özellikle şeker hastaları ve doğurganlık çağındaki bayanlarda vede organ nakli yapılacak hastalarda nakil öncesi cerrahi tedavi uygun olabilir.

Safra kesesi taşlarının tedavisi nasıl yapılır; Safra kesesi taşlarının asıl tedavisi cerrahidir,Safra kesesi taşlarında eritme tedavisi denenmiş ancak başarılı olmadığı ve eriyen taşların zamanla tekrar oluştuğu gözlenmiştir. Günümüz tıbbında eritme tedavisinin ve böbrek taşlarında olduğu gibi kırma tedavisinin yeri yoktur.

Ameliyatla sadece safra taşları mı alınmaktadır? ; Hayır, ameliyatla safra kesesi ve taşları beraberce alınmaktadır.Tüm dünyada yapılan uygulama budur .Çünkü safra kesesinde taş oluşmasının sebebi,safra kesesinin fonksiyonunun bozulmasıdır.Sadece taşlar alındığında tekrar taş oluşmaktadır.

Ameliyat sonrası vücut fonksiyonlarında eksiklik oluşurmu; Ameliyatla kese ve taşlar alınmaktadır ancak karaciğerden çıkan ve barsağa bağlanan safra kanalları sağlamdır ve safra barsağa akmaya devam eder.Vücut, kısa zamanda uyum sağlar ve yaşamımızı engelleyecek,kısıtlayacak bir durum oluşmaz.

Ameliyat yöntemleri nelerdir ve hangisi tercih edilmektedir; Safra kesesi ameliyatları açık ameliyat ve kapalı ameliyat olarak yapılmaktadır.Her iki ameliyattada safra kesesi alınmaktadır.Açık ameliyatta daha büyük kesi ile daha fazla cilt ve kas kesilmekte ameliyat sonrası ağrı daha fazla ,işe dönüş daha geç olmaktadır ve daha fazla yara izi kalmaktadır. Kapalı ameliyatta ise 1’er cm lik 3 veya 4 kesiden kamera ve birtakım özel aletlerle ameliyat yapılmakta ve ameliyat sonrası genellikle ilk günde hasta taburcu edilmektedir.Kapalı ameliyatta ağrı daha az olur kişi daha çabuk normal günlük hayatına döner ve daha az yara izi kalır. Günümüzde safra kesesi taşının cerrahi tedavisinde dünyada tercih edilen en geçerli yöntemdir. (laparoskopik kolesistektomi)

Op.Dr.Bilge Çağatay Yazar

GENEL CERRAHİ UZMANI

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.